top of page
Утримання та виховання дітей
Спори щодо/за участі дітей

В сімейній медіації інтереси та права дитини посідають особливе місце. Одне з завдань медіації — допомогти батькам (дорослим) почути дитину та знайти саме такі рішення, які відповідатимуть реальним інтересам та правам дитини, а отже — допоможуть і батькам у виконанні своїх обов’язків.

На практиці часто буває, що дитина стає учасником не за власною волею конфліктів в сім’ї, в родині. Конфлікти за участю дітей можна поділити на дві основні категорії:

  • конфлікти (спори) щодо дитини

  • конфлікти (спори) за участі дитини, тобто ті, в яких дитина є стороною і може виступати та самостійно висловлювати свої думки (з 10 років за згоди батьків, опікунів на участь)
     

Сімейна медіація може бути корисна в конфліктах між батьками чи опікунами, іншими членами родини, що виникають з приводу відновлення комунікації та пошуку домовленостей щодо дітей в таких спорах:

  • визначення місця проживання дитини;

  • участі батьків у вихованні та утриманні дитини;

  • виїзду дитини за кордон;

  • визначення чи зміни імені чи прізвища дитини;

  • стягнення аліментів та додаткових витрат на дитину;

  • позбавлення батьківських прав;

  • взаємовідносин опіки та піклування;

  • питання, пов’язані з усиновленням/скасуванням усиновлення

  • взаємовідносини, які виникають в інших формах сімейного виховання дітей, позбавлених батьківського піклування (опіка, піклування, прийомна родина, дитячі будинки сімейного типу, тимчасове влаштування, патронат)

  • взаємовідносин між членами сім’ї, родичами тощо.

 

Коли батьки розійшлись та/або стосунки зазнали розставання, розлучення, травми війни, сімейні зв’язки та прив’язаності можуть бути втрачені або значно деформовані. Якщо конфлікт між батьками не вирішується, це може мати довгострокові наслідки для розвитку дитини та її здатності формувати вцілому довірливі стосунки зараз і в майбутньому.
 

Завдання медіатора – допомогти відновити зв’язок між батьками та дітьми та налагодити їх спілкування, показати їм нові способи комунікації для вирішення різних ситуацій в дитячо-батьківських та міжособистісних стосунках.

Медіатори допомагають членам сім’ї, родини спілкуватись між собою у періоди кризи та у перехідні життєві періоди, знову з’єднують понівечені “дроти комунікації” та сприяють налагодженню життєво необхідних зв’язків.

Медіатори полегшують комунікацію між дітьми та батьками, допомагають покращити взаєморозуміння і відновити стосунки.

Саме тому ми виокремлюємо два напрямки Медіації за участю дитини:

  1. Прямі консультації дитини — це конфіденційні зустрічі (одна, можливо декілька) спеціально навчаного по роботі з дітьми медіатора під час процесу медіації батьків. Мета таких зустрічей: створити для дитини умови, де вона фактично може реалізувати своє право висловити власні погляди, емоції, почуття, ідеї та бути почутою нейтральною особою (не батьками); а також за бажанням дитина може передати через медіатора побажання, ідеї своїм батькам або одному з них.
    Ця п
    ослуга реалізовується для дітей, віком від 6 років за згоди батьків або опікунів.

  2. Залучення дитини в процес медіації, де дитина віком від 10 років може бути стороною процесу, висловлювати свої бажання, думки самостійно. Таке залучення відбувається у разі, якщо дитина є стороною конфліктної чи спірної ситуації. Реалізується за згоди обох батьків, опікунів.
     

Медіація за участю дітей надає дітям та підліткам можливість бути почутими безпосередньо у процесі медіації, щоб допомогти їм відчути, що їх поважають і до них прислухаються, а також, на їхнє прохання, допомогти батькам або опікунам отримати, зрозуміти та взяти до уваги повідомлення та/або пропозиції дітей стосовно рішень та домовленостей для дитини.

Стаття 12 Конвенції ООН про права дитини 1989 року визначає:

“Дитина, яка здатна сформулювати власні погляди, має право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю».


В Асоціації ми дотримуємость цього принципу і переконані, що кожна дитина заслуговує на те, щоб бути почутою, відчувати, що її вислухали, і розуміти, що відбувається.

Спеціальна професійна підготовка, досвід та майстерність медіаторів допомагають віднайти в процесі медіації правильний ефективний баланс у наданні дітям відчуття залученості, при цьому не змушуючи їх відчувати на собі відповідальність за дорослих, а дорослим допомогти почути один одного, налагодити комунікацію та відновити батьківську довіру один до одного.

bottom of page